Tarinakirja vie sinut matkalle paikallistason toiminnasta liittotason hallitukseen ja liiton puheenjohtajaksi. Saat käytännönläheisiä vinkkejä, joilla kehität toimintaa yhdessä muiden jäsenten kanssa.
Kirja on erillinen tarina verkkokurssista “Vaikuta järjestösi hallituksessa“.
LUKIJAKOMMENTTEJA JARIN MATKA LIITON HALLITUKSEEN JA PUHEENJOHTAJAKSI -KIRJASESTA:
”Kiitos kirjasta, luin sen mielenkiinnolla. Mielestäni olet pukenut siinä tarinan muotoon positiivisen kehitystarinan yhdistyksen hallituksen työskentelystä. Jarillahan noita valmiuksia jo tuntui olevankin samoin kuin halua kokeilla uutta. Tarina varmaan auttaa kurssilaisia omaksumaan vinkit ”rivien välistä” tehokkaammin kuin jos ne tuotaisiin esiin ”tehkää näin”-tyylisesti.
Loppupohdintoihin kirjaamasi kohta eri mieltä olemisesta on mielestäni tärkeä, koska muuten kehitys olisi helppo sivuuttaa toteamalla ”tämä ei toiminut meidän järjestössä 10 vuotta sitten, eikä siis voi toimia nytkään”.”
– Reijo Paananen, pääsihteeri, pääsihteeri, Pohjoismaiden Teollisuustyöntekijät
”Kiitos todella mielenkiintoisesta ja seikkaperäisestä kuvauksesta Jarin matkasta liiton puheenjohtajaksi. Tuon matkan ja sen varrella opitun, erilaisten havainnollistusten ja huomioiden kuvaaminen ei olisi mahdollista ilman sinun mittavaa kokemustasi ja taustojen yksityiskohtaista tuntemustasi.
Matka taittuu ehkä liiankin positiivisella ”kyydillä”, kuten mainitsit. Toisaalta tämän tyyppisessä kertomuksessa ja kuvauksessa ei kaikkia mahdollisia negatiivisia käänteisitä kannatakaan tuoda esille ja vatvoa.
Kertomus kuvaa esimerkillisellä tavalla sitä miten luottamushenkilön tulisi paneutua tehtäviinsä ja nähdä kokonaisuuksia paikallisuuksien, alueellisuuksien, ryhmäkohtaisuuksien, puoluesidonnaisuuksien yms. sijaan.”
– Pekka Silkosuo, erityisasiantuntija, OAJ
”Oli iso ilo lukea, ja myös suositus jokaiselle – oli jouhevaa tekstiä ja tärkeitä pointteja myös leadershipin kannalta. Hyviä oivalluksia ko-keneelle järjestöihmiselle ja mikä tärkeintä, työkalupakki menesty-vään yhteistyöhön. Vielä korostan, sopii henkilölle, joka aloittelee uraansa, ja kokenut toimija ilolla löytää uusia ajatuksia ja saa eväitä työskentelyynsä.”
– Sari Erpo, kansainvälinen konsultti ja kouluttaja, NORDIC BUSINESS HOUSE
Reviews
There are no reviews yet.